+972508438438 [email protected]

כל שיקול בעסק חייב להיות ענייני

כל שיקול חייב להיות ענייני
חובת הודעה למועמד לתפקיד לעדכן

The 40 labor law rules in Israel – 18

+972508438438 [email protected] Facebook Twitter Youtube Pinterest Linkedin Instagram חובת הודעה למועמד לתפקיד לעדכן WhatsApp https://wa.me/+972508438438 Contact us Click Here © All Rights Reserved You don’t have to go through

WhatsApp

https://wa.me/+972508438438

Contact us

Click Here

זקוקים לעובדים

הכוח אצל העובד

כיום לכל עובד יש כוח אדיר, גם משפטית וגם עסקית.

הרשת מאפשרת לשדר ולהפיץ מידע על עסק או הנהלה והמידע מועבר במהירות שקשה לדמיין ישירות לנייד ונצפה אישית ללא שאיש יודע או שם לב לפעמים וקשה מאוד לרסנו.

החוק מאפשר להגיש תביעה.

משרד הכלכלה מפקח ומחלק קנסות.

ההסתדרות מוכנה להגן ולהקים ארגון עובדים בכל עסק ולהעביר כספים מהמעסיק לעובדים.

המסקנה: מעסיקים בישראל צריכים להיות לא פחות מנפלאים ואם לא יש להם ממה לחשוש.  

ניתן להכליל ולומר כי

חשוב לכם לשמור על השם, הכבוד והיוקרה של העובדים שלכם – שמירה על אלה היא שמירה על העסק שלכם והדברים מחוברים זה לזה ואין להפרידם.

תניית אי תחרות

כל עובד זכאי לעבוד בכל עיסוק או מקצוע, ואסור לפי חוק חופש העיסוק, להגביל זאת ואם תרצו להגביל זאת יהיה עליכם לשלם סכום כסף ספציפי שנועד בצורה מוסכמת למטרה זו וגם אז ההגבלה חייבת להיות הגיונית כלומר קצרה וכזאת שלא תחסל לגמרי את העובד ותאפשר לעסק יתרון זמני על המתחרים לדוגמה אפשר לקבוע כי כאשר אתם מפטרים עובד או שהוא עוזב אתם מסכמים שהוא ייקח עוד 50 אלף ש\”ח ולא יתחרה בעסק במשך 3 חודשים. אם השכר של העובד הוא 12 אלף ש\”ח לחודש זה הגיוני ומשתלם לו להמנע מתחרות.

אבל בית הדין מסתכל על כך כהגבלה שאינה טובה לחברה, כי לחברה טוב שיש תחרות, אינה טובה לעובד כי הוא מאבד יכולת השתכרות ולא מתפתח בזמן הזה. כך שאם היא טובה לעסק המעסיק צריך לשלם עליה ורק אם המחיר גבוה מספיק ולתקופה קצרה ומוגבלת הדבר יעמוד בבדיקה של בית הדין. 

אתם כבעלי עסקים נותנים מקום, לעובדים להרוויח, להתפתח, להיות שייכים התמורה שלכם לרוב היא יותר רווח, יותר הכנסה ויותר חופש מהעבודה עצמה.

יתרונות נוספים כגון שאי אפשר לפטר אתכם.

החסרון הוא במחיר שאתם משלמים עבור כך, בסיכון הגדול שאתם צריכים להצליח לשלם משכורות. אישית גם קשה העובדה כי מאותו יום אתם לא יכולים להתפטר ואתם תקועים שם.

בחרתם להקים עסק ולקחת עובדים – חשוב להשקיע זמן במהם הערכים שלכם. 

ערכים

העובד בעבודה צריך ורוצה:

למצוא חברים (אף אחד לא רוצה להיות בודד), להרגיש שייכות (להיות משהו), להרוויח כסף (לשרוד, לאכול, לקנות), להצליח (להרגיש בעל ערך, חשוב), לחוש בטחון (לדעת לתכנן, וודאות נעימה של שכר בסוף החודש), לקבל כבוד (מדברים על האיכויות שלו, מה שהעניק ונתן), להרגיש בעל משמעות ולגלות את היצירה (כל עובד רוצה להשאיר משהו אחריו, משהו שונה), כל אלה ביחד ממלאים אותו במשמעות (למצוא מטרה גדולה יותר, סיבה, חזון).

כל עובד חושק בדברים אלה או בחלקם: לא בהכרח בסדר שתואר, אבל כולם חושקים בכסף, חברים, חשיבות ומשמעות ברמה זו או אחרת.

בעבודה אתם ״מבלים״ את רוב שעות היום, לרוב יותר משאתם מבלים בבית ויותר משאתם מבלים בשינה ולפעמים יותר משניהם גם יחד.

לכן צריך להבין מה כעסק, אתם רוצים למצוא עובדים שמחפשים לקבל בדיוק את הערכים שיש לכם להציע בסוג העסק שאתם מקימים, ההתאמה הזאת היא חלק גדול מסודות ההצלחה. אם כעסק הדבר הכי חשוב לכם שלעובדים לא יהיו חיים מחוץ לעסק, חשוב לקחת עובדים שהעבודה היא הערך החשוב להם ביותר. כי עובד שהדבר החשוב לו ביותר זה החופשה לא יכול להתאים לכם. עסק שמעניק שירות פרונטלי קשה לו לקחת עובד שמפחד מלעמוד ולדבר עם אנשים. 

החוק דורש כי כל החלטה בעניין העובד כאשר נעשית מצד העסק צריכה להיות מונעת משיקולים:

ענייניים… שיקולים ענייניים פירושו שכל אחד יצליח לראות את ההיגיון המקצועי של ההחלטה שלכם כבעלי העסק ולכם לא תהיה בעיה להוכיח אותה.

על ההחלטות להיות מתאימות למצב ולעניין, צריך להיות ברור מאיפה נובעת ההחלטה מדוע היא הכרחית ולהסביר למה כל החלטה אחרת היא פחות מוצלחת (גם לעסק וגם לעובד), פחות צודקת, משרתת אינטרסים אחרים פחות טובים.

צודק פירושו שהיה איזון בין הרווח שנוצר לבין המחיר ששילם העובד או העסק כשדרש מה שדרש מן העובד.

אסור למעסיק להחליט לפי מצב אישי או חברתי שאינו קשור למטרות העסק.

ככל שהדברים יותר ברורים, מגובים במסמכים, בנוהג ובנוהל, כך ניתן לנהל את העסק בקלות רבה יותר ובשקיפות גבוהה יותר, ככל שהשקיפות גדולה יותר כל העובדים מבינים לאן ההנהלה מנסה להגיע ומה המטרות של העסק וכך הסיכוי של העסק להגיע לשם מהר יותר ולהציב מטרות חדשות עולה.

עסק שיש בו הפרד ומשול בעצם לא מצליח לחתור לאותו כיוון (כי כל אחד עסוק במה שטוב לו ובלנחש מה טוב לעסק) ולכן עסק כזה יפסיד מול עסק תקשורתי ונגיש בו כולם עובדים יחד לעבר אותה מטרה, בעסק כזה שכולם כותבים ועובדים עם אותו דף גם אם נכשלים כולם ערים לכך ומייד מחליפים כיוון.

אם תרצו לקבל מייל עדכון כל פעם שמתפרסם דף חדש מהספר. כל שאתם צריכים לעשות הוא להכניס את המייל שלכם כאן.

(*המייל לא ישמש לצרכים מסחריים) – הספר יחסוך לכם כסף בקנסות ותביעות ויתרום לניהול העסק ועובדיו.

הספר אינו בתשלום עד שיפורסם במלואו.